Sağlıklı Baba Modellerinin Çocuk Gelişimine Etkileri

Sağlıklı Baba Modellerinin Çocuk Gelişimine Etkileri

Baba figürü çocuğun gelişiminde anne rolü kadar önemlidir. Çocuklar temel güven ihtiyaçlarını ebeveyne kurdukları bağ ile sağlarlar. Çocuğun güven duygusunu içselleştirebilmesi için annesi kadar babasına kurduğu bağa da ihtiyacı vardır.Günümüzde pek çok farklı baba modeli gözlemlemekteyiz.İlgili Baba
1- İlgili bir babanın çocuğunun gelişimine katkıları nelerdir, diğer çocuklarla arasında nasıl farklılıklar görülür?
Babanın ilgili olduğu ailelerde çocuğun hayatında özdeşleşecek tek bir kişi yerine iki önemli yetişkin bulunmaktadır. Ayrıca eğer baba ilgiliyse çocuğun arkasında hissettiği destek daha sürekli olur.İlgili bir baba figürüne sahip olmak yaşam boyu çocuk için koruyucu bir faktör olacaktır. Güven, değer, aidiyet, sevilme, anlaşılma gibi temel duyguların yerleşmesi bakımından babası da annesi gibi ilgili olan kişiler avantajlıdır.
3- İlgili babaların çocuklarını etkiledikleri olumlu yönler/olumsuz yönler nelerdir?
Babanın ilgisi Çocuğun kişilik yapılanmasını etkiler; kendiyle barışı, arkadaşlarıyla uyumlu, okulda başarılı, liderlik özelliği gelişmiş bir kişilik geliştirir.
Babanın ilgisi çocuğun cinsel gelişimini etkiler; baba kız ve erkek çocğun cinsel gelişimi için önemli bir yere sahiptir, özellikle erkek çocuklarda gözlem, taklit ve özdeşim kurma yolu ile kendi cinsel kimliğini keşfeder. Kız çocuklarda ise baba kimliği karşı cinsi tanıması ve karşı cinse koyacağı tavırlar konusunda ip ucu vermektedir. Ayrıca çocuğun kendine güven duymasını da sağlar.

Çalışmayan Baba
1-Çalışmayan bir baba çocuğunun gelişimine nasıl katkıda bulunur, diğer çocuklarla arasında nasıl farklılıklar görülebilir?
Çalışmayan bir babanın çocuk gelişimine etkisini değerlendirmek için babanın hangi sebeple çalışmadığını değerlendirmek gerekir. Çalışmak isteyip işsiz kaldığı için evde olmak zorunda kalan bir baba büyük ihtimalle ruh halinin kötü olması nedeniyle çocuğunu olumsuz etkileyecektir.

Ama çalışmamak, babanın kendi tercihi ya da geçici bir süre için yaşanan bir durumsa baba ve çocuk arasında güzel bir bağın ve paylaşımın yaşanması için harika bir fırsat olabilir.Babası çalışmayan çocuk, genel toplumsal norm babanın çalışması yönünde olduğu için bu durumu bir yabancılaşma olarak yaşayabilir. Toplumsal beklentinin dışında kalan bir baba modeline sahip olmak ve özellikle baba da çalışmamanın sıkıntısını yaşıyorsa çocuğu olumsuz etkileyecektir. Özellikle özgüven duygusu geliştirme bakımından bu tip bir çocuğun zorlanması beklenir.

3-Çalışmayan babaların çocuklarını etkiledikleri olumlu yönler / olumsuz yönler nelerdir?
Çalışmayan babanın çocukla daha fazla vakit geçirebilme fırsatı bakımından çocuğa pek çok katkısı olacaktır. Ancak babanın çalışmamasının çocuk için olumsuz sonuçları da olabilir. Çocuklar ebeveynle özdeşleşme ve onları rol model alma eğilimindedir. Eğer çocuk babasının çalışmadığını görüyorsa kendisi de okula gitmemek ya da diğer sorumluluklarını yerine getirmemek gibi bir tavır içine girebilir.

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir