Dr. Obengül EJDER

Dr. Obengül  Ejder

Tıp  Doktoru  / Aile ve Evlilik Terapisti / Psikoterapist / Yazar

1997 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Dr. Obengül Ejder, 2001 yılında Aile ve Evlilik Terapisi, Cinsel Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Bütüncül Psikoterapi, Varoluşçu Psikoterapi, Çocuklarla Oyun Terapisi, Transaksiyonel Analiz, Madde Bağımlılığı, NLP, EFT, Hipnoz, Psikoonkoloji gibi Psikoterapi eğitimleri almaya başlamış, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünde özel öğrenci olarak, Yakın Doğu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Eğitimin ömür boyu sürdüğü inancıyla Psikoterapi alanında okumaya, araştırmaya, yazmaya devam etmektedir.

2004 yılında Türkiye’nin ilk Özel Aile Danışma Merkezi’ni kurarak yeni bir oluşumu gerçekleştirmiştir. Halen T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Özel Aile Danışma Merkezi’nde Klinik Psikolog ve Psikolojik Danışmanlardan oluşan ekibiyle birlikte Aile ve Evlilik Terapisi, Cinsel Terapi, Çocuk ve Ergen Psikoterapisi, Bireysel Psikoterapi ve Bağımlılık Psikoterapisi hizmetleri vermektedir.

2009 -2013 yılları arasında Acıbadem Hastanesi’nde Aile ve Evlilik Terapisti görevinin yanı sıra Pazarlama ve Kurumsal İletişim departmanında sorumlu müdür olarak çalışmıştır 2013 – 2016 yılları arasında Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmış, lisans ve yüksek lisans programlarında “Psikolojiye Giriş, Psikolojik Danışmanlıkta Kuram ve Kuramcılar, Bağımlılık Psikolojisi ve Stres Yönetimi, “derslerini vermiştir.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği’nin (CİSED) 2007-2020 yılları arasında Çukurova Şube başkanlığını yapmış, CİSED bünyesinde Türkiye’de ilk defa Bütüncül Çocuk ve Ergen Psikoterapisi, Bütüncül Oyun Terapisi eğitimlerini açarak eğitmenlik yapmıştır.

2020 yılında yirmi beş yıllık meslek yaşamının ardından, deneyimlerini genç meslektaşları ile paylaşabilmek amacıyla AYA Psikoakademi’yi kurmuş, Nişantaşı Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi iş birliği ile Bütüncül Çocuk ve Ergen Psikoterapisi, Bütüncül Oyun Terapisi, Aile, Evlilik ve Cinsel Terapi eğitimlerinin ve Aile Danışmanlığı Sertifika Programının koordinatörlüğünü ve eğitmenliğini yapmaktadır.

Halen Nişantaşı Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Çalışma hayatı boyunca ücretsiz verdiği anne-babaları bilgilendirici seminerler düzenlemesi, bir çok kurum ve kuruluşla sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmesi, Hürriyet Gazetesi’nde yazdığı köşe yazıları ve pek çok yerel, ulusal radyo-televizyon kanallarında programlar yapması, ona 2009 yılında JCI (Genç Liderler ve Girişimciler Derneği) tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En Başarılı On Genci” yarışmasında birincilik getirmiş ve Dünya Birinciliği için Japonya’nın Osaka Kenti’nde ülkesini temsil etmiştir.

Meslek yaşamında pek çok ilke imza atmasından dolayı gençlere ilham kaynağı olması amacıyla 2011 yılında “Fark Yaratan Kadınlar” kitabında başarı öyküsü yayınlanmış, 2019 yılında Türkiye klinikleri tarafından organize edilen, Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen DrX “Bir Hikâyem varilham veren konuşmalar dizisinde “Hayallerini Asla Erteleme” başlığı ile konuşmacı olarak katılmıştır. Yine 2022 yılında güçlü ve başarılı kadınların hikâyelerinin yer aldığı “33 Kadın Belgeseli Türkiye” projesinde başarı hikâyesi belgesel olarak çekilip yayınlanmıştır.

Çocukların psikolojik ve cinsel gelişim problemlerini ve çözüm yollarını konu alan “Anne Büyüyorum Bana Yardım Et” isimli kitabı Nisan 2016 yılında Akademisyen Yayınevi tarafından, “Oyun Terapisi Teknikleri” isimli kitabı Eylül 2022 yılında Bambuk Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

Halen Adana’da Özel Aile Danışma Merkezi’nde, İstanbul Nişantaşı ofisinde ve pandemiden sonra da online olarak dünyanın pek çok ülkesinde psikoterapi seanslarına devam etmektedir. Birçok sivil toplum kuruluşu ve dernekte de aktif olarak çalışan Dr. Ejder evli ve bir kız çocuk annesidir.