Ameliyattan Önce Sigarayı Bırak, Cerrahi Komplikasyon Riskini Azalt…

Ameliyattan Önce Sigarayı Bırak, Cerrahi Komplikasyon Riskini Azalt…

Sigara Bağımlılığına son vermek için birçok çalışma yapan Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, ameliyat olacak sigara kullanıcısı hastalara bazı önerilerde bulundu.
Sigarayı bırakmanın cerrahiye bağlı komplikasyonları azaltmakla kalmayacağını aynı zamanda kişinin ömrünü uzatacağını vurgulayan Dr. Obengül Ejder, sigarayı bırakmanın yararlarını, “Hayatınıza 6-8 yıl eklemek. Akciğer kanseri ve kalp hastalığı riskinizi azaltmak. Sigaraya ve neden olduğu hastalıklara harcadığınız parayı biriktirmek. Sevdiğiniz insanların pasif içici olmasını engelleyerek dumana maruz kalmalarını önlemek.” olarak sıraladı.
“Sigarayı ne kadar erken bırakırsanız ameliyata bağlı komplikasyon risklerinden uzaklaşma şansınız o kadar artar.” diyen Terapist Dr. Ejder şunları söyledi;
“Özellikle ameliyat günü sigara içmemeniz çok önemlidir. Şanslıyız ki vücudumuz sigarayı bırakır bırakmaz saatler içinde iyileşmeye başlar. Sigarayı bıraktıktan 12 saat sonra kandaki nikotin ve karbon monoksit seviyeleri düştüğü için kalbiniz ve akciğerleriniz daha iyi çalışmaya başlar. Kan akımının iyileşmesi 1 günden kısa sürer ve buda operasyon sonrası komplikasyonları azaltır. Bu yüzden hastalarımıza ameliyattan önce ve sonra mümkün olduğunca uzun bir süre sigara içmemeyi – hatta sigarayı bırakmayı öneriyoruz. Eğer ameliyat günü bile sigarayı bıraksanız cerrahi komplikasyon riskini azaltırsınız.”
“Ameliyattan Önce ve Sonra Sigara İçilmemeli.”
“Cerrahinin tipine bakmaksızın ameliyat öncesi ve sonrası sigara vücudunuzu etkiler. Bu yüzden hastalarımıza ameliyattan önce ve sonra mümkün olduğunca uzun bir süre sigara içmemeyi – hatta sigarayı bırakmayı öneriyoruz. Cerrahiden sonra sigaraya devam etmek kişinin komplikasyon riskini uzatır (cerrahi yeri enfeksiyonu gibi). Daha az komplikasyonun anlamı daha az hastanede kalıştır sigara içenlere duyurulur…
“Anestezi Hekimine Sigara İçip İçmediğinizi Mutlaka İletmelisiniz.”
“Sigara kullananalar cerrahi sırasında özel ilgi ve tedaviye ihtiyaç duyarlar. Sigara kullanımına bağlı hastalıklar hem anesteziye bağlı riskleri hem de cerrahi bağlı riskleri arttırır, iyileşmeyi uzatır. Tersine, sigara içmeyenlerde daha iyi çalışan kalp, kan damarları, akciğer ve sinir sistemine bağlı olarak anestezi daha güvenli ve tahmin edilebilirdir.
Anestezistler operasyon odasında hastaların tüm vücut sağlığından sorumlu uzmanlardır. Dolayısıyla sigaraya bağlı komplikasyonların tedavisi anestezi uzmanlarının işidir. Anestezistler sigarayı bırakan bir hastanın bundan ne kadar fayda sağladığına şahitlik ederler bu yüzden de hastalarını sigara konusunda uyarırlar. Dolayısıyla anestezi uzman doktorunun sigara içip içmediğinizi bilmesi ve komplikasyon olmaması için gerekli önlemleri alması önemlidir.”

Bu gönderiyi paylaş