EFT Nedir?

EFT Nedir?

EFT, Stanford’lu bir mühendis, Gary Craig tarafından geliştirilmiş bir enerji tekniğidir ve adını “Duygusal Özgürlük Teknikleri “ anlamına gelen “ E motional F reedom T echnique” in baş harflerinden almaktadır.

Çinlilerin 5000 yıldır kullandığı, enerji sistemi, meridyenler ve bunun sağlık üzerine etkileri bilinmekte ve başarıyla kullanılmaktadır. Yani enerji teknikleri pek de yeni bir konu sayılmaz,

Şimdi doğunun bilgi birikimi batının analitik yaklaşımıyla sentezlenerek sadeleştirilmiş ve herkesin kısa sürede öğrenerek kendi başına rahatlıkla uygulayabileceği pratik teknikler haline getirilmiştir.

EFT Çin tıbbındaki enerji meridyenleri ile batının kinesyolji ilminin çok başarılı bir sentezidir.

EFT’yi akupunktur, akupressure gibi tekniklerin iğnesiz yapılan bir versiyonu olarak da değerlendirebiliriz…

EFT’nin, anksiyete, korkular, fobiler, travmalar, yas, kızgınlık, suçluluk gibi duygusal bozukluklardan, performans geliştirme(iş dünyası, kariyer, satış, spor…) ve ilişkilerin iyileştirilmesine varan oldukça geniş bir yelpazede uygulama alanı vardır.
Öğrenmesi kolay olan bu teknik bireyin profesyonel ve kişisel gelişiminde gerçek bir devrim yaratmaktadır.

Tarihçe

1980 yılında Amerikalı bir klinik psikolog olan Roger Callahan çok yoğun su fobisi olan bir hasta ile ilgilenmektedir. Hasta su korkusu yüzünden şiddetli baş ağrıları çekmekte, sık sık korkunç kabuslar görmektedir.Yıllardır terapi görüyor olmasına rağmen pek bir aşama kaydedilememiştir.Callahan da hastayı diğer terapistler gibi 1,5 yıl boyunca klasik yollarla tedavi etmeye çalışır.Fakat o da pek bir aşama kaydedemez.

O sıralarda bedendeki enerji sistemi üzerine çalışmakta olan Callahan, hastası midesindeki ağrıdan bahsettiği sırada tamamen içgüdüsel olarak, mide meridyenin uç noktası olan göz altındaki noktalara parmak uçlarıyla birkaç kez vurur.

Bunun üzerine, hasta Callahan’ın şaşkın bakışları altında, büyük bir heyecanla su fobisinin kalmadığını söyleyerek en yakındaki yüzme havuzuna koşar ve yüzüne su serper. Ne baş ağrısı kalmıştır, ne kabuslar ne de su korkusu.

Callahan çok etkilenir bu durumdan ve yapıtğı araştırmalar sonucunda başka etkili noktaları da keşfederek yeni bir enerji tekniği geliştirir ve bu tekniğe TFT (Thought Field Therapy) adını verir.

Stanford’lu bir mühendis olan Gary Craig de başlangıçta birçok insan gibi olanlara inanmakta güçlük çeker ama alınan sonuçlar ortadadır ve çok çarpıcıdır.

Bu konu üzerinde çalışırken TFT’de bazı eksiklikler farkeden Craig, mühendis olmanın getirdiği analtik bakışla TFT üzerinde bir takım değişiklikler yaparak daha rafine hale getirir. Böylece hem herkes tarafından daha kolay uygulanabilmekte hem de daha kısa sürede sonuç alınmaktadır.
Graig TFT’nin bu modifiye edilmiş versiyonuna EFT yani “Emotional Freedom Technique” adını vererek öğretmeye başlar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir