Güvenli İnternet Kullanımı

Güvenli İnternet Kullanımı

Maalesef her geçen gün çocuklarımızın başına gelen internet kazaları artıyor. Başlarına kötü şeyler gelmeden anne babalar çocuklarını bilinçlendirmeli ve onlara doğru yolu öğretmelidir. Çocuğunuza uygulayabileceğiniz  mini bir  test;

Sorular:

  1. Çok yakın bir arkadaşınız Facebook şifrenizi istedi, ne yapardınız?
  2. İnternetten on line oyun oynadığın bir kişi seninle dışarda görüşüp diğer video oyunlarını paylaşmak istiyor. Sen ne yapardın?
  3. Deniz, Gökçe’nin doğum gününe gidiyor ve orada  Gökçe’nin bazı akrabalarıyla sohbet ediyor. Ertesi gün Deniz Facebook sayfasını açtığında ,  Gökçe’nin amcasının ona arkadaşlık isteği gönderdiğini  görüyor. Deniz bu kişiyi çok fazla tanımıyor, sence Deniz ne yapmalı?
  4. Ayşe internetteki bir oyun odasında tanımadığı biriyle konuşmaya başlıyor,  birkaç konuşmadan sonra kendinden yaşça büyük olduğunu anlıyor ve bu kişi ona uygunsuz mesajlar atmaya başlıyor, bu durumda Ayşe ne yapmalı?
  5. Bir kafeye gittiniz ve annenize ait bir kredi kartıyla güvenli bir internet sitesinden alışveriş yapacaksınız, neye dikkat ederdin?

Cevaplar:

  1. Şifreniz sizin özelinizdir. Kimseye söylemeyin, ama söylemek zorunda kalırsanız, işiniz biter bitmez  şifrenizi değiştirin. Arkadaşınızla yaşayacağınız olası bir olumsuzluk, şifrenizin kötü niyetle kullanabilme ihtimali yaratabilir.
  2. Kesinlikle ailene haber vermelisin, hatta buluşma sırasında sizi gözlemleyebileceği bir yerde olmasını sağlamalısın. Kötü bir durumda size en çok destek verecek kişiler ailenizdir, unutmayın.
  3. Ailesine haber vermeli, bu konudaki düşüncelerini öğrenip  ortak arkadaşları var mı diye bakmalı. Eğer ortak tanıdıkları yoksa asla bu teklifi kabul etmemeli.
  4. Tanımadığın kişiyle asla sanal ortamda bile olsa bir  iletişim kurmamalıdır. En doğrusu mesaja cevap vermemek, görmezden gelmektir.
  5. Alışveriş sitelerine eviniz dışındaki bilgisayarlardan bağlandığınızda, tüm bilgiler başkaları tarafından görülebilir.  Bu nedenle asla başka yerlerde on line alışveriş yapmamalı.

 

güvenli internet

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir