10-24 Yaş Grubunda Her 5 Kişiden 1’i Üreme Sağlığına Yönelik Yüksek Risk Altında

10-24 Yaş Grubunda Her 5 Kişiden 1’i Üreme Sağlığına Yönelik Yüksek Risk Altında

Çağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, “10-24 yaş grubunda her 5 kişiden biri üreme sağlığına yönelik yüksek risk altında. Yetersiz ve yanlış bilgilerle cinsel deneyimi yaşamak zorunda olan ergenler, birçok sorunla karşı karşıya kalmakta.” dedi. Ejder, yapılan çalışmaların, ergen ve gençlerin özellikle sağlık personelinden üreme sağlığına yönelik sağlık eğitimi almak istediklerini gösterdiğini kaydetti.

Doğu Akdeniz Aile Hekimliği Sempozyumu’nun 14.’sü Adana’da yapıldı. Sempozyumun bu yılki ana teması ‘Aile Hekimliğinin Geleceğini Birlikte Yaratmak’ olarak belirlendi. 3 gün süren oturumlarda ’21. Yüzyıl İçin Yeni Bir Sağlık Sistemi’ başlığı ile birinci basamak ekibinin artan rolü vurgulandı.

584 hekim, 57 aile sağlığı personelinin katılımıyla Hilton Otel’de gerçekleşen sempozyumun başkanlığını Prof. Dr. Esra Saatçı yaptı. Saatçı, açılış konuşmasında, “Karmaşık görevlerdeki artış ve kaliteli hizmet talebi, birinci basamakta çalışan hekimleri tek başına uygulamadan uzaklaştırmış ve kendilerinde olmayan becerilere sahip hizmet sunucularla birlikte çalışmaya teşvik etmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. Prof. Dr. Esra Saatçı, sempozyumun 15. Doğu Akdeniz Aile Hekimliği Kongresi’nin de önümüzdeki yıl 26-29 Mayıs tarihlerinde Adana’da yapılacağını duyurdu.

Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. Sempozyumun ilk gününde, Çağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, başkanlığını Doç. Dr. Ahmet Yılmaz’ın yaptığı oturumda ‘Ergen, Cinsellik ve Aile Hekimi’ başlıklı sunum gerçekleştirdi. Ejder, “Yaklaşık 2 yaşlarında gelişen erkeklik ya da dişilik duygusu olan cinsiyet kimliği, ergenlik deneyimleriyle belirginleşir ve cinsel yönelimini cinsel kimliğine entegre eder. Bir gencin cinsel kimlik arayışındaki bu evreleri sağlıklı geçirebilmesi için sağlıklı ve doğru bilgi alabileceği aile ve çevre ilişkileri ile desteklenmelidir.” diye konuştu.

Ülkemizde cinselliğe sadece üreme organlarıyla ilgili biyolojik bir eylem olarak bakıldığından cinsel eğitimden korkulduğunu ve ergenlerin doğru zamanda doğru bilgi ile buluşmalarının gerçekleşmediğini ifade eden Dr. Ejder, “Türkiye’de her 5 kişiden biri 10-24 yaş grubunda olup, üreme sağlığına yönelik yüksek risk altında. Yetersiz ve yanlış bilgilerle cinsel deneyimi yaşamak zorunda olan ergenler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, erken gebelikler, istemli düşükler ve bunların getireceği birçok sorunlarla karşı karşıya kalmakta. Yapılan çalışmalar ergen ve gençlerin özellikle de sağlık personelinden olmak üzere, üreme sağlığına yönelik sağlık eğitimi almak istediklerini saptamıştır.” dedi.

Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, çocuklukla yetişkinlik arasında sıkışıp kalmış olan ergenler için, onların yaşadığı bu hızlı biopsikososyal değişimde rehberlik edecek, özel sağlık hizmeti alabilecekleri kuruluşlara ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Günümüzde ailesiyle iyi ilişkiler kuramayan, yeterli ve doğru bilgilenemeyen ergenler için tek doğru bilgi kaynağının aile hekimleri olduğuna dikkat çeken Dr. Ejder, bunun için aile hekimlerinin ergenle cinsellik konusunu konuşabilecekleri uygun zemini hazırlayarak, ergen ve ailesini yönlendirici rehberlik yaparak, öncü bir yaklaşım içinde olması gerektiğini vurguladı.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir