Evlilik Terapisi Çiftle Yapılan TANGOYA benzer 

Evlilik Terapisi Çiftle Yapılan TANGOYA benzer 

Evlilik Terapisi Çiftle Yapılan TANGOYA benzer 

Günümüzde evlilik terapisine yaklaşımda hala  sorun yaşayan çiftlerden birisi “ Bence biz bir Evlilik Terapisine gitmeliyiz “ dediğinde diğeri “ biz bu kadar zamanda problemimizi çözemedik, bizi hiç tanımayan birisi nasıl çözecek , o bizi ne anlar ki  “  diyerek karşı çıkmakta.

Oysa ki Evlilik Terapisi ;

Buzdağının görünmeyen kısmını keşfetmekle başlar;

  • Evlilikte yaşanılan şu anki sorunun altında üzeri örtülmüş olan  asıl problem nedir?
  • Çiftin aileleri ile, sosyal koşulları ile, çevre ile aralarındaki ilişkiler ağı nasıldır?
  • Eşlerin yaşadığı problemlere diğer aile bireylerinin , aile köklerinin veya toplumsal değerlerinin katkısı nedir?
  • Yaşanılan davranış sorunlarının temelinde ne var? Bu davranış neye hizmet ediyor? Hangi düşüncenin ürünü? gibi sorulara yanıt ararız.

Geçmiş yaşam öyküsü ile bize ne anlatıyor? Bunları bulmaya çalışırız, örneğin;

  • Çözülmemiş çocukluk travmaları nelerdir? ( Terk edilme, ret edilme, ihmal edilme, değersizlik, sevilmeme gibi duyguları hangi travmaların ürünüdür)
  • Çözümlenmemiş çocukluk travmaları hangi duyguları yaşamalarına neden olmaktadır? ( Yakınlık kuramama, bağlanamama, içe yansıtma, suçlama, bölme gibi hangi  savunma mekanizmalarını kullanıyor )
  • Çocukluk döneminde halledilmeyen işler nasıl tekrar tekrar önlerine geliyor ve sanki bugüne ait gerçek bir sorunmuş gibi  nasıl yaşanıyor?

 

Tüm bu sorulara yanıt ararken bir yandan bireysel iyileşme sağlanırken bir yandan da evliliğin aldığı yaralar sarılmaya çalışılır. Evlilik Terapisi çiftle yapılan tangoya benzer, birbirlerinin ayaklarına basmadan yaşadıkları sorunları keşfedip çözmelerine yardımcı olur.

 

Bu gönderiyi paylaş