Zihin Egzersizleriyle Çocukların Öğrenme Kapasitesi Artabilir

Zihin Egzersizleriyle Çocukların Öğrenme Kapasitesi Artabilir

 

Zihin Egzersizleriyle Çocukların Öğrenme Kapasitesi Artabilir

 

“ Çocuğumun dikkati çok dağınık, bir türlü odaklanamıyor, tek başına ödev yapmak istemiyor, çünkü zorlanıyor. Öğretmeni ; dersi dinlemiyor, yönergeleri takip etmiyor  diyor“ gibi onlarca şikayet alıyoruz anne babalardan.

Nerdeyse hepsinin ortak sorunu çocuklarındaki problemin tam olarak neden kaynaklandığını ve bu problemleri aşmak için ne yapacaklarını bilememeleri. Ve ne yazık ki mucizevi çözümler beklemeleri…

Elbette tüm bu şikayetlere tek bir cevap verebilmek ve mucizevi çözümler sunabilmek çok zor. Çünkü her çocuk bir diğerinden farklı zekaya, zihinsel yapıya ve öğrenme becerisine sahip. Öncelikle yaptığımız çeşitli testlerle (Wisc-r,  Cognitive MAP gibi ) çocukların İşitsel, görsel, dikkat , psiko-motor ve sosyo- duygusal alanlarda güçlü ve zayıf yönlerini belirliyoruz , sonra da aileye, çocuğun zihinsel yapısını geliştirecek çeşitli programlar içeren çözüm önerileri sunuyoruz.

Çocuğunuzun Öğrenme Kapasitesini Arttırmak mümkün

Doğumdan itibaren sahip olduğumuz zihinsel yapımız  sürekli bir gelişim içindedir. Beyindeki nöronlar arası sinaptik bağlantılar, biz beynimizi kullandıkça yeni yollar oluşturur . Biz buna ‘ Nöroplastisite ‘ diyoruz. Bu sayede hem öğrenme kapasitemiz artar hem de kolay öğrenmeye başlarız.

Nasıl ki fit bir vücuda sahip olmak istediğimizde uzman sporculardan destek alarak kaslarımızı  düzenli çalıştırıyorsak, nöroplastisite temelli çeşitli programları ile de zihin egzersizleri yaparak zihin gelişimini sağlamak mümkün.

Zihin egzersizleri ile geliştirilmiş zinde bir beyin;

  • Daha uzun süre odaklanabilir,
  • Daha iyi dinleyebilir ve iletişim içine girebilir,
  • Daha hızlı düşünebilir,
  • Güçlü görsel ve mekansal bir algıya sahip olur,
  • Daha güçlü bir hafızaya sahip olur.

ZİHİN EGZERSİZ PROGRAMLARI 

SMART MOVES

Psiko-motor beceriler çocuğunuzun okulda veya evde hayati önem taşıyan , resim yapmaktan yazı yazmaya, bisiklet binmekten yüzmeye, kaslarımızı etkileyen birçok etkinliği yapabilmelerini kapsar.

4 – 18 yaş arası çocuklar ve gençlerin  psikomotor becerilerini güçlendirmek için , kendi ihtiyaçlarına göre belirlenmiş Kaba Motor ( Temel kararlılık , Denge ve Koordinasyon, Motor Planlama) ve ince motor becerilerini(el becerileri ve  yazı yazma) geliştirebileceği  spor tabanlı bir programa alıyoruz.

SMART® Moves seanslarında 5 temel hedefimiz var: Duygu durum düzenlemeyi sağlamak, dürtü kontrolü,  Denge ve koordinasyon, Öz-farkındalık, plan yapma becerisi,  motor hareketleri planlama ve  İnce motor becerilerinin kontrolü

 

 

SMART FOCUS

Çocuğun  odaklanarak daha çabuk ve doğru düşünmesini sağlayarak, bilişsel ve dikkat becerilerini en üst  performansı sergileyecek kadar gelişmesini sağlıyoruz.

SMART® Focus programlarında özel sensorlü monitörler ile çocuğun beyin dalgaları ölçülürken,  sadece aklını ve bilişsel gücünü kullanarak ekranda gördüğü imgeleri kontrol etmesini sağlıyoruz. Böylece  dikkat ve konsantrasyonu arttırma, dikkati sürdürme,  dikkat dağıtıcıların üstesinden gelme, zihinsel dayanıklılık, işlemsel hafıza ve dürtüleri kontrol etme becerilerinin de gelişmesini hedefliyoruz.

Not: haftaya görsel, işitsel diğer zihin egzersizlerini paylaşacağım, sağlıkla kalın.

Bu gönderiyi paylaş